Krystian Pluciak

„Operacja kabanos”, a Twoi pracownicy są lojalni?

„Operacja kabanos”, a Twoi pracownicy są lojalni?

Dawno dawno temu kiedy jeszcze dominowała Nokia i komunikator z żółtym słoneczkiem w rogu pewien przedsiębiorca – jak to przedsiębiorca – wychodził ostatni z pracy. Jego firma sprzedawała towary, a dominującym źródłem klientów była największa platforma w kraju do sprzedaży. Kiedy wchodził zobaczył, że jeden z pracowników zapomniał wyłączyć swój PC. Podszedł wiec szybko wygasić maszynę. W okienku Gadu-Gadu wyskoczyła wiadomość o dziwnej nazwie. Być może wbrew przyzwoitości sprawdził treść…

Nie mógł oderwać wzroku od tego co czytał! Okazało się, że pracownicy od dawna konspirują i nawet nazwali całą inicjatywę kryptonimem Operacja kabanos*. Opracowali źródła pozyskiwania towaru, nazwę nowego podmiotu, wybrali swoje role i postanowili otworzyć firmę konkurencyjną!

Nie byłem nigdy w tej firmie więc nie wiem jakie Ci pracownicy mieli przyczyny chęcią odejścia z firmy. Tak mocne by samemu zorganizować strukturę nowej firmy i sprawnie się porozumieć – czego nie robili w macierzystej organizacji z zaangażowaniem. Rożne ankiety i badania pokazują, że znaczącej części pracowników jest obojętne, gdzie pracują. Ten przedsiębiorca jak i wielu innych nie bada przed rotacją co determinuje potencjalną chęć odejścia z pracy. Nie zapobiega usuwając przyczyny. Czy gdyby ludzie byli wdzięczni wobec organizacji, dbano by o ich dobrostan i ufali swojemu „liderowi” coś takiego by się mogło zdarzyć?

Twojej firmy prawdopodobnie nikt nie przejmie. Możesz jednak zbadać przyczyny chęcią opuszczenia organizacji i je redukując rotację i problem braku rąk do pracy poprzez nasze badania i projekty naprawcze. Bez bullshitu i przesiadywania na salkach szkoleniowych.

*Etymologia Operacji kabanos prawdopodobnie pochodzi od częstego spożywania kabanosów przez właściciela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.