Krystian Pluciak

Czy leci z nami pilot?! Firmy bez przywódców…

Czy leci z nami pilot?! Firmy bez przywódców…

Cześć, jestem Krystian. Od 12 lat zajmuję się usuwaniem tego co staje na drodze przywódców i ich organizacji by te mogły rosnąć szybciej, bezpieczniej oraz bez efektu jojo. Bez bullshitu, przesiadywania na salkach szkoleniowych i doradztwa. Po prostu zmieniam system.

Bycie przywódcą to niezwykłe multidyscyplinarne wyzwanie. Sport w jakim musimy nieustannie pracować nad komunikacją, zarządzaniem projektami, wiedzą podstawową/ogólną ale aktualną z wielu dziedzin jak marketingu, sprzedaży, logistyki, księgowości… Musimy też nieustannie aktualizować swój sposób myślenia co dla osób, które często mają silny charakter jest bardzo trudne. To ciągła praca nad sobą i organizacją inaczej wszystko zaczyna popadać w status quo. Dlaczego?
Wartości, potrzeby i inne elementy przekładające się na sposób myślenia i działania przywódcy stają się szklanym sufitem dla wszystkich w organizacji oraz samej firmy. Jeśli przykładowo przywódca skupia się na myśleniu kosztowym, mikrozarządzaniu i ma potrzebę silnej kontroli to wszelkie rozmowy o kulturze organizacyjnej, oddaniu odpowiedzialności czy poprawie zysku i innych aspektach będą dla niego całkowicie obce. W przeszłości często zdarzało się, że przykładowo pracując wyłącznie z dyrektorem produkcji czy obszaru HR dokonywaliśmy zmian, podnosiliśmy ich świadomość, zdobywali nowe umiejętności i wchodzili w nowy sposób działania. Ale to spotykało się z niezrozumieniem ze strony zarządu, który działał według starych metod i nie rozumiał już na podstawie sposobu myślenia zmian. Te były więc sabotowane. Ludzie się więc wkurzali i zaczynali w kuluarach obgadywać prezesa. Finalnie albo odchodzili – zarząd swoją postawą rekrutował ich do konkurencji – albo łamali się i biernie wracali do starego nieefektywnego sposobu działania.

Stąd skoro to przywódca wyznacza szklany sufit to od niego należy zaczynać wszelkie zmiany systemowe jeśli chcemy by firma się zmieniła. Ponieważ firmy się nie zmieniają, robią to ludzie.

Pierwszym pytaniem przy transformacji kultury, poprawie globalnej efektywności firmy czy innych zmianach systemu jest więc pytanie; Czy leci z nami pilot? Bardzo często bowiem zarząd trzyma się kurczowo swojego status quo i nie dość, że nie leci to jeszcze trzyma wszystkich w zamkniętym hangarze swoich lęków, przekonań i wypracowanych latami nawyków.

Przywódców gotowych na wyruszenie w podróż zapraszam do aktualizacji swojego sposoby myślenia i działania od badania autentyczności i często pierwszej informacji zwrotnej jaką otrzymają: Autentyczny lider

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.