Szukam proaktywnych organizacji i ludzi chcących być jeszcze lepszymi!!! To Ty?

Dom / Blog / Czytelnia / Szukam proaktywnych organizacji i ludzi chcących być jeszcze lepszymi!!! To Ty?
Szukam proaktywnych organizacji i ludzi chcących być jeszcze lepszymi!!! To Ty?

Niedawno odwiedziłem firmę Marco Gliwice. To pierwsza Polska firma produkcyjna zatrudniająca ponad 80 osób z tak doskonałą organizacją pracy – najlepszą z jaką się spotkałem. Przeciętnemu Kowalskiemu może wydać się utopijna, a już tym bardziej trudno będzie mu uwierzyć, że ma doskonałe marże na towarach, świetnie się rozwija, ogromna ilość zleceń powoduje inwestycję o raz powiększającą obecny teren zakładu.

Dlaczego ta firma jest wyjątkowa?

·        Brak premii za wyniki! W Marco nie ma kijów i marchewek. Wszyscy na danym stanowisku otrzymują takie samo wynagrodzenie, wyjątkiem może być np. doświadczenie. Ludzi motywuje się godnościowo. Warto dodać, że jest to bardzo konkurencyjne wynagrodzenie nawet na takich stanowiskach jak osoby sprzątające.

·        W firmie w zasadzie nie ma czegoś takiego jak kierownictwo, są jedynie liderzy. Wprowadzono przywództwo służebne. Pracownicy nie muszą wyrobić dla norm i celi dla kierownika. To liderzy są, aby służyć innym w kwestiach technicznych i organizacyjnych. Takie osoby muszą mieć autorytet wszystkich pracowników. Nikt w firmie nie wyobraża sobie żeby któryś z liderów nie był szanowany przez ludzi, był nielubiany, czy brakowało mu wiedzy-doświadczenia do wsparcia ludzi na stanowisku z działu za jaki odpowiadają.

·        Najważniejszą częścią funkcjonowanie organizacji jest rekrutacja. Rozmowy z kandydatami trwają czasem kilkanaście godzin. Niezależnie od stanowiska. Jednak nie skupiają się na umiejętnościach kandydatów, a ich wartościach. Kandydat musi podzielać wartości firmy w około 90%. Czym one są? To miedzy innymi praca na rzecz lokalnej społeczności w wolontariacie. Wierzą, że łatwiej jest się nauczyć coś robić, niż zmienić ciężki charakter. Poza wartościami wymagają też ludzi proaktywnych, z pasją. Chcących zmieniać świat. Co się okazuje to właśnie ten element wydaje mi się kluczowy w funkcjonowaniu tej organizacji na tak fantastycznym poziomie wydajności. Jeśli uda nam się sprostać rozmowie, czeka nas kompleksowe trzymiesięczne szkolenie z wszystkich funkcji w firmie, nawet jeśli będziemy tylko sprzątać.

·        Nieustannie zachęca się do krytykowania firmy, procesów, zarządzania… wszystko, aby nieustannie się ulepszać. Im więcej konstruktywnej krytyki tym lepiej. Całość załogi jest autentycznie zaangażowana w proces doskonalenia wszystkiego przez wszystkich. Dzielą się wiedzą i rozmawiają.

·        Po pierwsze ludzie, szacunek. Wszyscy w firmie są na Ty, łącznie z prezesem. Przyjazna atmosfera bardzo pomaga w pracy. Wszyscy mają te same warunki pracy np. takie samo wygodne krzesło jest w gabinecie prezesa i pracowników produkcji.

·        Specjalny fundusz pozwala pracownikowi wyjść z rodziną do teatru, zabrać dzieci na basen… wszystko jest zwracane, a firma zachęca do tego typu aktywności nie ograniczając ich. Im bardziej zadowoleni będą ludzie prywatnie, im bardziej zżyci z organizacją tym bardziej im zależy.

·        Stworzyli własny dedykowany system IT wspierający procesy produkcji, współpracowali tez przy tworzeniu części maszyn.

·        W firmie jest pełna standaryzacja. Nie sposób czegoś nie znaleźć. Wszystkie szafki i narzędzia są opisane. Kiedy ktoś jest przykładowo za niski do blatu, to pracuje na podwyższeniu, aby wyeliminować barierę przeszkadzającą w dobrej i miłej pracy.

·        …

·        …

Co ciekawe wszystko do czego doszli nastąpiło w procesie doskonalenie! Nie czytali o Kaizen, Lean, TQM…

Uważam, że ta firma wcale nie jest wyjątkowa. Tak samo uważa jej właściciel. Jestem zdania, że taka powinna być większość polskich firm rodzinnych.

Krzywa Gaussa (poniżej) pokazuje nam, że jest trochę firm fatalnych, znakomita większość przeciętnych i kilka świetnie zorganizowanych jak Marco.

(https://www.facebook.com/)

Moim celem jest przesunięcie tej krzywej w prawo. Chcę, żeby to co dziś wydaje się świetne, stało się standardem.

Dlatego szukam proaktywnych firm i ludzi, chcących się doskonalić. Jako pierwszy obserwuję organizacje od środka, oczyma pracownika.

Ja jestem Krystian Pluciak i zastanawiam się CO MOGĘ DLA CIEBIE UDOSKONALIĆ? JAKIE BARIERY, BŁĘDY I PROBLEMY PRZESZKADZAJĄ TWOJEJ ORGANIZACJI?

www.krystian-pluciak.pl

życzę wolności i nieustannego doskonalenia siebie, biznesu i otoczenia,

Krystian Pluciak