Misja, wizja, metody i wartości

Dom / Blog / Misja, wizja, metody i wartości
Misja, wizja, metody i wartości

Prawie każda firma do jakiej trafiam nie posiada wizji, misji… Nie mówię tu o górnolotnych napisach na ścianie, jakich nikt nie pamięta i z jakimi się nie utożsamia. Zwłaszcza czegoś w stylu Zwłaszcza czegoś w stylu Jesteśmy liderem bla bla bla…

Ja widzę dwie kluczowe role kultury organizacji:

Sens pracy wynikający z naszych wartości, osobowości i innych cech. Zwłaszcza w czasach przenikliwego kryzysu egzystencjalnego, wypalenia zawodowego i braku sensu jaki dotyka całe społeczności.

Druga funkcja dotyczy strategii HR. Bez określenia tych aspektów ja nie będę mieć pojęcia kogo potrzebuję do współpracy. Ludzie zatrudniani na oślep o innych wartościach nie będą tak dobrze budować atmosfery, współpracować, rozwiązywać problemów etc.
Mogą nawet zmierzać w zupełnie przeciwnych kierunkach.

Poniższe elementy nie mogą być narzucane, muszą wychodzić z serc ludzi. Zaznaczam też, że nie może ich napisać nikt z zewnątrz. To tak jakbyśmy zlecali obcej osobie napisać list z wyznaniem miłosnym do ukochanej.

WIZJA

(zawodowa) Stać się istotnym elementem wzrostu gospodarczego Polskich firm rodzinnych w ciągu najbliższych 30 lat.

Ten element natychmiast pokazuje też konflikt. Życie jest jak opowieść więc wymaga też antagonistów. Wszyscy chcący niszczyć gospodarkę, jednostki wspierające rywalizację i przemoc zamiast współpracy… stają się wrogami.
Natomiast znika cos takiego jak konkurencja. Jeśli ktoś realizuje tą samą wizję, to staje się sojusznikiem, bo pomaga w moim celu. Jest nim jedynie w przypadku szkodzenia np. jako szkodliwy doradca.

(osobista) W zauważalny sposób przyczynić się do poprawy jakość życia ludzi w kraju.

MISJA

(zawodowa i osobista) Wyszukiwanie pro-aktywnych organizacji i ludzi, chcących być jeszcze lepszymi. Pomóc im w samodoskonaleniu i staniu się liderami w zmienianie kultury Polskich organizacji i społeczności, w nieustanny proces doskonalenia się, podnoszenia świadomości, odpowiedzialności i wolności-autonomii siebie samych i otoczenia.

Jasno określam, że aby odnieść sukces muszę wyszukać jak najwięcej kropek (jednostki/organizacje) do połączenia. Jednocześnie wiem, że nieustannie ulepszać się będą chciały jedynie jednie podmioty proaktywne, otwarte na zmianę. Wiem, że wąska ilość firm odnoszących sukces w transformacji zarazi resztę i zainspiruje do zmian, jak to miało miejsce np. w Japonii.

WARTOŚCI

(zawodowe) Tworzenie wyjątkowych usług doradczych dla przedsiębiorstw, zbieranie i dzielenie się wiedzą dotyczącą dobrych praktyk dla organizacji, czego efektem będzie ich nieustanny rozwój.

Rozum, honor, szacunek do ludzi, stoicki spokój i etyka obiektywna.

Bez określenia wartości nie wiem z kim chcę współpracować. Co jeśli ważna dla mnie jest np. współpraca w firmie? Muszę ustalić, że szukam ludzi pracujących w wolontariacie, fundacjach, opiekujących się starszymi (…), lub innymi działaniami potwierdzającymi tą ważną cechę.

METODY

(zawodowe) Niekończący się proces doskonalenia, eliminowania błędów w Polskich przedsiębiorstwach. Zbieranie dobrych praktyk i dzielenie się wiedzą.

Doskonale wiem, że perfekcja jest nieosiągalna. Zawsze będą się pojawiać błędy do rozwiązania. Zawsze będzie można coś poprawić. Najlepszą drogą jest zatem zawsze kwestionować, zawsze szukać lepszego sposobu i zbierać dobre i złe praktyki.

(osobiste) Zaangażowanie w zmiany etyczne i gospodarcze w kraju. Inspirowanie organizacji i ludzi do ciągłego doskonalenia.

 

Jeśli będę chciał zatrudniać kogoś kto będzie chciał iść w ta samą stronę i ma te same wartości to z miejsca wiem jakie ta osoba ma mieć cechy.

Jaka jest Twoja wizja, misja, metody i wartości?